ویدومیت
ویدومیت پلتفرمی برای ارتباط ویدویی آسان است. شما با ویدومیت می‌توانید به راحتی وبینار، دوره‌های آنلاین و وب کنفرانس برگزار کنید.

چگونه کلاس آنلاین برگزار کنیم؟

0

برگزاری کلاس‌های آنلاین طی سال‌های اخیر مفهوم آموزش را متحول کرده و امکان استفاده از فرصت‌های یادگیری برابر را برای مردم نقاط سراسر کشور را فراهم آورده است. کلاس آنلاین در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌کند و هر آنچه برای یادگیری لازم است را در بستر اینترنت در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. مدرسان هم از طریق برگزاری کلاس‌های مجازی می‌توانند به تعداد بیشتری از افراد آموزش دهند و به یک منبع درآمد ثابت دست یابند، اگر کنجکاو شدید که بدانید چگونه کلاس آنلاین برگزار کنیم این مطلب ویدومیت را تا آخر دنبال کنید و هر آنچه در این خصوص لازم است بدانید را یاد بگیرید.

 

آموزش آنلاین چیست و کلاس‌های آنلاین با چه هدفی برگزار می‌شوند؟

آموزش آنلاین طی سال‌های اخیر باعث شده تا علاقه‌مندان کسب دانش و مهارت در هر زمان و مکانی بتوانند از طریق لپ تاپ، کامپیوتر شخصی و حتی تلفن همراه هوشمند خود به یادگیری جدیدترین مباحث آموزشی بپردازند و ضمن یادگیری مباحث جدید مهارت‌های خود را ارتقا دهند.

برای برگزاری دوره‌های آنلاین هیچ محدودیتی وجود ندارد، هر چیزی که ارزش یادگیری داشته باشد و مدرس بتواند به کمک ابزارهایی که سامانه‌های آنلاین در اختیارش می‌گذارد منتقل کند، می‌تواند موضوع یک کلاس آنلاین باشد.

مهم‌ترین مزیت این کلاس‌ها این است که به حضور فیزیکی نیاز ندارند و افرادیکه دارای محدودیت‌های جسمی و حرکتی هستند، آن‌ها که به دلایل روحی قادر نیستند از خانه خارج شوند، خانم‌های خانه دار، افراد شاغل و هر کسی که وقت محدودی دارد از طریق آنلاین می‌تواند در دوره‌ها حاضر شود و دانش و بینش خود را ارتقا دهد.

حذف هزینه‌های رفت‌وآمد هم به صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود محدودیت‌های مکانی از بین برود تا افراد بیشتری بتوانند در کلاس‌ها شرکت کنند. اگر دوست دارید بیشتر در مورد آموزش آنلاین بدانید می‌توانید مطلب آموزش آنلاین چیست را که به صورت مفصل به این مورد پرداخته است را مطالعه کنید.

یکی از مزایای کلاس‌های آنلاین این است که جلسات ضبط می‌شود و شرکت کنندگان می‌توانند برای تسلط بیشتر بر مباحث هر جلسه را چند بار مشاهده کنند.

هر آنچه که برای یادگیری لازم است از تخته سیاه، چت آنلاین، اشتراک گذاری صفحه نمایش تا نظر سنجی و برگزاری آزمون در سامانه‌های برگزاری دوره آنلاین فراهم شده و در اختیار مدرسان و دانشجویان قرار گرفته است.

 

چه راهکارهایی برای برگزاری کلاس آنلاین وجود دارد؟

در حال حاضر برای برگزاری دوره آنلاین ۴ روش وجود دارد.

 

۱. طراحی یک سامانه اختصاصی

این یک روش بسیار پر هزینه است، موسسات آموزشی بزرگ، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و دانشگاه‌ها برای خود سامانه‌های اختصاصی طراحی می‌کنند که به کمک آن بتوانند کلاس‌های خود را به صورت آنلاین برگزار کنند. برای انجام این کار لازم است یک تیم برنامه نویس به صورت اختصصای کد نویسی کنند، سامانه طراحی شده، تست‌های لازم روی آن انجام شود و در دسترس استادان و دانشجویان قرار بگیرد. این سامانه هزینه‌های دیگری مثل حفظ و نگهداری و به‌روزرسانی هم دارد.

 

۲. استفاده از نرم افزارهای موجود

در حال حاضر نرم افزارهای تخصصی بسیاری برای برگزاری کلاس‌های آنلاین طراحی شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. Adobe Connect مشهور ترین آن‌ها است که اگر دوست دارید بیشتر با آن آشنا شوید می‌توانید مطلب ادوبی کانتکت چیست؟ را تا آخر مطالعه کنید.

نرم افزارهای دیگری هم مثل Team Viewer، Elluminate Live، Sakai، Any Meeting و بسیاری نرم افزارهای تخصصی دیگر هم در این زمینه وجود دارد که به سبب اینکه برای زبان فارسی طراحی نشده اند در بسیاری مواقع کار کردن با آن‌ها دشوار است.

 

۳. اجاره کلاس

برخی شرکت‌ها بسترهایی را طراحی کرده‌اند که به صورت اجاره‌ای در اختیار استاتید قرار می‌دهند که کلاس خود را برگزار کنند. آن‌ها سرورهای اختصاصی در اختیار دارند و کیفیت امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می‌دهند مناسب است اما استفاده از آن‌ها خالی از اشکال هم نیست، به عنوان مثال برای بازاریابی دوره برنامه مدونی ندارند و خارج از ابزار برگزاری امکانات دیگری را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند.

۴. سامانه برگزاری دوره‌ها

این سامانه‌ها به صورت اختصاصی برای برگزاری کلاس آنلاین،  وبینار و ویدئوکنفرانس طراحی شده‌اند و بدون نیاز به نصب نرم افزار خاصی هر آنچه نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

فرق کلاس‌های آنلاین و حضوری چیست و مدرس در دوره‌های آنلاین به چه نکاتی باید توجه کند؟

در کلاس‌های حضوری مدرس چهره‌به‌چهره با دانش آموزان و دانشجویان در ارتباط است و از طریق زبان بدن به راحتی می‌تواند اطلاعات را به آن‌ها منتقل کند. این امکان در کلاس‌های آنلاین وجود ندارد اما امکانات دیگری در اختیار کاربران قرار گرفته که به کمک آن می‌توانید مفاهیم را منتقل کنید. امکان نمایش پاورپوینت، تصویر، ویدئو، صدا و… به آموزش بهتر مباحث کمک می‌کند.

شرکت کننده‌های دوره حضوری باید در روز و ساعت‌های مقرر در محل کلاس حاضر شوند اما شرکت کننده‌های دوره‌های آنلاین در زمان مقرر  و در هر مکانی که دوست داشته باشند می‌توانند در کلاس شرکت کنند.

برای شرکت در دوره‌های آنلاین باید به اینترنتی با سرعت مناسب دسترسی داشته باشید و در اختیار داشتن یک کامپیوتر و هدست ضروری است.

یک مدرس سنتی نیازی به آشنایی با فناوری ندارد یا حداقل اطلاعات می‌تواند نیاز او را برطرف کند اما وقتی می‌خواهید یک دوره آنلاین برگزار کنید، لازم است تاحدی با استفاده از کامپیوتر، اینترنت، نرم افزارهای مورد نیاز و شیوه ارائه مطالب از راه دور آشنایی داشته باشید.

مدرس قبل از برگزاری هر جلسه باید سخت افزارها و نرم افزارهای خود را تست کند و از عملکرد صحیح آن اطمینان داشته باشد.

مدیریت زمان یکی دیگر از مباحثی است که در برگزاری دوره‌های آنلاین باید به آن دقت کنید، در کلاس حضوری می‌توان چند دقیقه‌ای شاگردان را بیشتر در کلاش نگه داشت اما در دوره‌های آنلاین باید همه چیز در زمان مناسب انجام شود.

 

چطور یک کلاس آنلاین موفق برگزار کنیم؟

برای برگزاری یک کلاس آنلاین موفق قبل از هرچیز باید بستر مناسبی را برای برگزاری دوره انتخاب کنید. از میان نرم افزارها و پلتفرم‌های موجود آنچه بهتر از سایرین نیازهای آموزشی شما را برآورده می‌کند را انتخاب کنید. پس از انتخاب بستر نوبت به آماده کردن محتوای درسی می‌رسد، طرح درس از اهمیت بالایی برخوردار است، شما باید موضوعی را انتخاب کنید که یادگیری آن جذاب باشد و شرکت کنندگان برای فراگیری آن احساس نیاز کنند و مهم‌تر از همه حاضر باشند برای فراگیری آن هزینه کنند.

در مرحله بعد لازم است برای دوره خود بازاریابی کنید، یعنی دیگران را از برگزاری دوره مطلع کنید و به کمک محتوای ترغیباتی مناسب آن‌ها را قانع کنید در دوره‌های شما شرکت کنند.

این کار یک فرایند پیچیده است و به ابزارهای مختلفی مثل ارسال پیامک، ایمیل، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و… نیاز دارد.

بسیاری از مدرسان به قدری روی دوره و طرح درس تمرکز می‌کنند که از بازاریابی و اطلاع رسانی دقیق در خصوص کلاس‌ها غافل می‌شوند.

هر چه اعتبار بیشتری کسب کرده باشید و تعداد افرادی که شما را می‌شناسند بیشتر شود، احتمال استقبال از دوره‌های شما بیشتر می‌شود و می‌توانید قیمت کلاس‌ها را هم افزایش دهید.

بسیاری توصیه می‌کنند از طریق برگزاری وبینارهای آموزشی رایگان مهارت‌های خود را به علاقه‌مندان معرفی کنید تا با علاقه و آگاهی در کلاس‌های شما حاضر شوند. اگر دوست دارید همه چیز را درباره وبینار بدانید توصیه می‌کنیم مطلب وبینار چیست؟ را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید: وبینار مارکتینگ چیست؟

مهارت‌های مورد نیاز برای برگزاری دوره‌های آنلاین کدام است؟

برگزاری کلاس‌های آنلاین به تمام افرادیکه در حوزه کاری خود متخصص هستند این امکان را می‌دهد که به یک منبع درآمد جدید دست پیدا کنند و از آنجا که هزینه‌های مثل اجاره محل برگزاری کلاس، رفت‌وآمد و… را ندارد استفاده از آن بسیار جذاب و مقرون به‌صرفه است. برای اینکه بتوانید یک دوره خوب و موفق برگزار کنید لازم است مهارت‌های لازم را کسب کنید در اینجا به برخی از مهارت‌هایی که به برگزاری هرچه بهتر دوره کمک می‌کند اشاره می‌کنیم.

 

۱. جذب مخاطب

شما باید با فراگیری اصول زبان بدن یاد بگیرید چطور با تغییر تن صدای خود مخاطب را جذب کنید، همچنین باید این مهارت را داشته باشید که شرکت کنندگان را از راه دور جذب کنید و ترغیب کنید در مباحث مختلف آموزشی مشارکت داشته باشد.

حضور شما در تمام طول کلاس باید احساس شود و ضمن پاسخگویی به سوالات این مهارت را داشته باشید که زمان را هم مدیریت کنید. همه این مهارت‌ها نیاز به یادگیری و صرف زمان دارد.

 

۲. ایجاد فضای همدلی و همراهی

در کلاس‌های حضوری دانشجویان سریع با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و برای یادگیری مباحث جدید با هم مشارکت می‌کنند. مدرس در دوره‌های آنلاین وظیفه دارد امکان شبکه‌سازی را فرام کند و با ایجاد حس همدلی و همراهی یک فضای مناسب را برای فراگیری هر چه بیشتر مباحث ایجاد کند.

شما می‌توانید در شبکه‌های مختلف اجتماعی و پیام رسان‌ها گروه ایجاد کنید یا از طریق ابزار بازاریابی که سامانه در اختیار شما قرار می‌دهد به صورت پیوسته با شاگردان خود در ارتباط باشید و آن‌ها را ترغیب کنید به صورت گروهی کار کنند و مباحث را یاد بگیرند.

 

۳. استفاده از ابزارهای موجود

شما موظف هستید تمام ابزاری که سامانه و نرم افزار برای ارائه بهتر مطالب در اختیار شما قرار داده است را به خوبی بشناسید و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

 

بهترین بستری که برای برگزاری دوره آنلاین می‌توانیم از آن استفاده کنیم کدام است؟

پاسخ قطعی دادن به این سوال کمی دشوار است، چرا که هر مبحث آموزشی نیازهای خاص خود را دارد و هر مدرس بر مبنای شیوه آموزشی که انتخاب می‌کند به ابزارهای خاصی نیاز دارد. به نظر می‌رسد سامانه‌های اختصاصی برگزاری وبینار و کلاس آنلاین که طی سال‌های اخیر روی سرورهای اختصاصی داخلی ایجاد شده برای برگزاری کلاس آنلاین گزینه مناسبی باشند.

این سامانه‌ها به صورت کامل در بستر اینترنت به مخاطب خدمت رسانی می‌کنند و برای استفاده از آن‌ها به نصب نرم افزار خاصی نیاز نخواهید داشت. شرکت کنندگان هم از طریق بروزرهای خود به سادگی می‌توانند در دوره شرکت کنند و نیازی به استفاده از نرم افزار خاص نخواهند داشت.

ارائه بازخورد به دانشجویان از طریق این نرم افزارها بسیار ساده است و کار تدریس و آموزش را بسیار ساده می‌کنند. کشور طی سال‌های اخیر همواره تحت تحریم‌های یک طرفه بوده و استفاده از نرم افزارهای مختلف این ریسک را دارد که روزی به روی کاربران ایرانی مسدود شوند. از سوی دیگر این نرم افزارها برای کاربران انگلیسی زبان طراحی شده و از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی نمی‌کنند.

بسیای از کاربران برای شرکت در دوره‌های آنلاین از تلفن همراه هوشمند خود استفاده می‌کنند به همین دلیل خوب است بستری که برای برگزاری دوره خود انتخاب می‌کنید قابلیت نمایش روی تلفن‌های همراه را داشته باشد. هنگام انتخاب بستر مناسب دقت کنید چراکه هر نوع انتخاب اشتباه ممکن است هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل کند.

ویدومیت یکی از سامانه‌هایی است که برای برگزاری کلاس آنلاین می‌توانید از آن استفاده کنید و بدون دغدغه کار برگزاری دوره را انجام دهید. در مقایسه با نرم افزارهای موجود این سامانه بسیار کامل و مناسب کاربر ایرانی طراحی شده است.

 

ویدومیت چطور به برگزاری کلاس‌های آنلاین کمک می‌کند؟

ویدومیت یک سامانه برگزاری وبینار، کلاس آنلاین و ویدئو کنفرانس است که همه ابزار لازم را برای برگزاری یک کلاس حرفه‌ای در اختیار شما می‌گذارد. این سامانه برای بازاریابی و برقراری ارتباط مستمر با شرکت کنندگان دوره‌های شما هم برنامه ویژه‌ای دارد و امکان ارسال پیامک و ایمیل را برای شرکت کنندگان دوره‌ها فراهم آورده است.

همه ابزارهای مورد نیاز برگزاری دوره در اختیار شما قرار می‌گیرد و بدون نیاز به نصب نرم افزار خاصی می‌توانید دوره خود را برگزار کرده و کسب درآمد کنید. در این سامانه امکان دریافت هزینه دوره به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اگر قصد برگزاری دوره آنلاین را دارید اما به دلیل در اختیار نداشتن ابزارهای لازم تا این لحظه اقدام نکردید کافی است موضوع مناسبی برای دوره خود انتخاب کنید و روی تولید محتوای مناسب تمرکز کنید، ما هر چیزی که نیاز دارید را در اختیارتان می‌گذاریم. همین الان در ویدومیت ثبت نام کنید و اولین دوره خود را برگزار کنید.


این مطالب را هم بخوانید:

چگونه با ویدومیت، کرونا را دور بزنیم؟

۷ آداب و رسوم کنفرانس ویدیویی آنلاین که باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.