ویدومیت
ویدومیت پلتفرمی برای ارتباط ویدویی آسان است. شما با ویدومیت می‌توانید به راحتی وبینار، دوره‌های آنلاین و وب کنفرانس برگزار کنید.

با نرم افزارهای برگزاری وبینار آشنا شوید

0

برای برگزاری یک کنفرانس آنلاین باید از نرم افزار برگزاری وبینار استفاده کنید که برخی از آن‌ها رایگان بوده و استفاده از سایر نرم افزارها مستلزم پرداخت هزینه است.  ایران به سبب تحریم‌های تحمیلی محدودیت‌های زیادی برای استفاده از نرم افزارهای خارجی دارد، از این رو برگزارکنندگان وبینار معمولا از پلتفرم‌های داخلی استفاده می‌کنند یا برای خود یک سامانه برگزاری وبینار می‌سازند. هر کدام از این نرم افزارها مزایا و معایب خاص خود را دارند، در این مطلب ویدومیت به معرفی انواع نرم افزارهایی که به کمک آن‌ها می‌توان وبینار برگزار کرد می‌پردازیم تا شما راحت‌تر بتوانید سامانه دلخواه خود را انتخاب کنید.

 

چطور می‌توان وبینار برگزار کرد؟

برای برگزاری یک وبینار لازم است چند مرحله را سپری کنید، که البته بدون رعایت اصول و قواعد استاندارد برگزاری رویداد امکان پذیر نیست. برای کسب اطلاعات جامعی در مورد کنفرانس آنلاین می‌توانید مطلب وبینار چیست را هم مطالعه کنید.

حتما بخوانید: وبینار مارکتینگ چیست؟

۱. یافتن موضوع مناسب

قطعا نخستین گام برای برگزاری یک وبینا انتخاب یک موضوع جذاب است که کاربران را به سمت خود جذب کند، برگزار کنندگان حرفه‌ای سمینارهای آنلاین معمولا دائما مشغول بررسی مخاطب و یافتن نیازهای او هستند. درصورتی‌که بتوانید سمیناری برگزار کنید که مورد نیاز مخاطب باشد قطعا با علاقه در آن شرکت خواهد کرد و حتی حاضر است برای یافتن پاسخ سوالات خود هزینه شرکت در وبینار را هم پرداخت کند.

 

۲. انتخاب نرم افزار برگزاری وبینار

در سراسر جهان گزینه‌های زیادی روی میز است که به کمک آن می‌توانید یک وبینار برگزار کنید، در ایران این گزینه‌ها نسبت به بسیاری کشورها محدودتر است اما طی سال‌های اخیر زیرساخت‌های خوبی فراهم شده که به کمک آن می‌توان یک کنفرانس آنلاین استاندارد برگزار کرد.

برای استفاده از نرم افزارها باید بتوانید آن‌ها را خریداری کرده و سپس نصب کنید. به روز رسانی نرم افزارها هم برای خود مشکلاتی دارد که معمولا چند بار در سال برای رفع مشکلات موجود در نرم افزار انجام می‌شود.

 

۳. برگزاری سمینار

مرحله بعد، برگزاری وبینار در زمان مشخص است که باید محتوای آماده شده خود را به بهترین شکل در اختیار مخاطب قرار دهید. بررسی نقاط قوت و ضعف شما در برگزاری یک وبینار کمک می‌کند رویدادهای بعدی را با کیفیت بهتری برگزار کنید.

 

انواع نرم افزارهای برگزاری وبینار کدام‌ها هستند؟

پتلفرم‌های وبینار
اشتباه در انتخاب پلتفرم اشتباه، می‌تواند تمام زحمات شما را بر باد دهد!

همانطور که برای برگزاری یک سمینار نیاز دارید یک سالن مناسب اجاره کنید، برای برگزاری وبینار هم به یک بستر مناسب نیاز است. اجرا و هدایت یک وبینار بر عهده نرم افزاری است که انتخاب می‌کنید، اگر سامانه‌ای شما از کیفیت مناسب برخوردار نباشد، تمام زحماتی که برای تهیه محتوا و برگزاری یک وبینار خوب می‌کشید بی اثر خواهد شد. در حال حاضر نرم افزارهای مختلفی برای برگزاری وبینار در دسترس عموم قرار دارد، همچنین سامانه‌های برخطی طراحی شده که بدون نیاز به نصب امکان برگزاری رویداد آنلاین را در بستر خود به شما می‌دهند.

انتخاب اینکه کدام برای شما مناسب‌تر هستند به تعدا وبینارهایی که در طول سال برگزار می‌کنید و تعداد شرکت کنندگان بستگی دارد. هر چه تعداد شرکت کنندگان افزایش پیدا کند پهنای باندی که برای برگزاری نیاز دارید هم بیشتر می‌شود.

نرم افزارها باید این ویژگی را داشته باشند که شرکت کننده‌ها برای حضور در وبینار نباید نرم افزار خاصی نصب کنند و از طریق مرورگر وب در رویداد حاضر شوند.

برای استفاده از نرم افزارهای برگزاری وبینار معمولا باید یک سرور قدرتمند تهیه کرد و همچنین لازم است لایسنس‌های مختلفی را برای استفاده از امکانات مختلف نرم افزار خریداری کنید.

در کنار نرم افزارهای برگزاری وبینار که باید از کیفیت مناسب برخوردار باشند، لازم است سخت افزارها و امکانات لازم را هم فراهم کنید. یک دوربین مناسب به همراه میکروفن قوی برای ضبط صدا در برگزاری یک وبینار با کیفیت اثرگذار است.

سرعت اینترنت برگزار کننده کنفرانس هم کیفیت برگزاری رویداد را افزایش می‌دهد.

 

مشخصات یک نرم افزار خوب برگزاری وبینار کدام است؟

نرم افزار خوب باید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد و به شما این امکان را بدهد که با مخاطب تعامل داشته و رضایت او را جلب کنید. در اینجا به برخی از مشخصات یک نرم افزار خوب که برای برگزاری وبینار مناسب است اشاره می‌کنیم.

 • یک نرم افزار خوب باید قادر باشد صدا و تصویر را با بهترین کیفیت منتقل کند.
 • امکان به اشتراک گذاشتن پاورپوینت، تصور، صدا، ویدیو، دسکتاپ و تخته سیاه باید در این نرم افزار وجود داشته باشد.
 • برگزاری کنفرانس آنلاین در محیط‌های مختلف از دیگر ویژگی‌های این سامانه است.
 • شرکت کنندگان با هر نوع اینترنتی باید بتوانند به راحتی از طریق دیوایس‌های مختلف خود در وبینار شرکت کنند و رویداد را با کیفیت مشاهده کنند.
 • کاربرانی که از موبایل استفاده می‌کنند (iOS و android) برای شرکت در وبینار نیازی به نصب نرم افزار خاصی نداشته باشند.
 • امکان دانلود رویداد وجود داشته باشد و کاربران باید بتوانند بعد از پایان کنفرانس آنلاین به دفعات آن را ببینند تا نکات آن را به خوبی یاد بگیرند.
 • کاربران باید قادر باشند در طول برگزاری رویداد از طریق چت آنلاین با برگزار کنندگان در ارتباط باشند و نکات مد نظر خود را با آن‌ها مطرح کنند.
 • برگزار کنندگان باید بتوانند پیام‌ها را مدیریت کنند و در صورت تمایل به هر سوالی پاسخ دهند.
 • یک نرم افزار خوب باید قابلیت برگزاری نظر سنجی داشته باشد و امکان تعامل هر چه بیشتر شرکت کنندگان و برگزار کنندگان وبینار را فراهم کند.
 • امکان عرضه و فروش وبینار به صورت آنلاین و آفلاین وجود داشته باشد.
 • برنامه جامعی برای دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دوره‌ها داشته باشد.
 • نرم افزار برگزاری وبینار باید از امنیت بالایی برخوردار باشد.
 • از زبان فارسی پشتیبانی کند.

 

بهترین نرم افزاری که به کمک آن می‌توان وبینار برگزار کرد چیست؟

در حال حاضر نرم افزارهای مختلفی در بازار هستند که کم و بیش طرفداران خاص خود را دارند. پر طرفدارترین‌ها در ایران عبارت اند از:

 

۱. Adobe Connect

بسیاری ادوبی کانکت را پرقدرت‌ترین نرم افزار موجود برای برگزاری وبینار می‌دانند. البته خرید لایسنس این ابزار هزینه بالایی دارد و بستر اینترنتی که استفاده می‌کنید هم باید از پهنای باند بالایی برخوردار باشد.

سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ اغلب از این نرم افزار استفاده می‌کنند، به کمک این ابزار شما می‌توانید در کنار برگزاری یک کنفرانس آنلاین  به اشتراک گذاری ویدیو و فایل بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نرم افزار می‌توانید مقاله ادوبی کانکت چیست را مطالعه کنید.

 

۲. Skype Group Calls

در این نرم افزار تا ۲۵ نفر می‌توانند در یک وبینار شرکت کنند. بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های متوسط برای برگزاری وبینار خود از این نرم افزار استفاده می‌کنند. شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ معمولا از اسکایپ بیزینس برای برگزاری وبینارهای خود استفاده می‌کنند؛ اگر می‌خواهید همه چیز را دراین مورد بدانید می‌توانید مطلب اسکایپ بیزینس چیست  را هم مطالعه کنید.

 

۳. GoToWebinar

اگر سایت وردپرسی دارید و دوست دارید با کاربران خود از این طریق در ارتباط باشید، این نرم افزار بهترین گزینه برای شما است. به کمک این نرم افزار کاربران می‌توانند بایکدیگر ارتباط برقرار کنند. امکان برگزاری نظر سنجی، پرسش و پاسخ و تحلیل داده‌ها هم در این نرم افزار وجود دارد.

 

۴. YouTube Live

یوتیوب لایو یکی از نرم افزارهای رایگان برگزاری وبینار است که بسیاری از آن استفاده می‌کنند. نرم افزارهای مختلفی به پخش بهتر وبینارهای این سامانه کمک می‌کنند. پخش ویدیو و زمان انتشار آن در این سامانه قابل برنامه ریزی است.

 

۵. Zoom

یک نرم افزار ارزان و مقرون به صرفه است که امکان استفاده ۱۰۰ نفر از وبینار را فراهم آورده است. زوم یک نرم افزار رایگان است که البته امکان برگزاری وبینار بالای ۴۰ دقیقه در آن و جود ندارد. برای برگزاری وبینارهای حرفه‌ای باید لایسنس‌های لازم را خریداری کنید اما افرادیکه بودجه کافی در اختیار دارند از استفاده آن بسیار راضی هستند.

 

استفاده از نرم افزارهای وبینار چه مزایایی دارد؟

استفاده از نرم افزارهای برگزاری وبینار، اجرای کنفرانس‌های آنلاین را مقرون به صرفه می‌کند، اگر بخواهید سامانه اختصاصی خود را برای برگزاری وبینار راه اندازی کنید باید هزینه زیادی پرداخت کنید.

برگزاری وبینار آنلاین نسبت به برگزاری کنفرانس بسیار ساده‌تر است و هزینه‌های کمتری هم دارد، از این رو می‌توانید هزینه برگزاری رویداد را پایین بیاورید و افراد بیشتری امکان حضور در این کنفرانس را پیدا می‌کنند.

از طریق برگزاری وبینار می‌توانید به مخاطبانی در سراسر کشور و جهان دست پیدا کنید و به این ترتیب برند سازی خود را به فراتر از مرزهای جغرافیایی موجود منتقل کنید. در شرایط ویژه مثل فراگیری کرونا که لزوم فاصله گذاری اجتماعی را مطرح کرد نرم افزارهای برگزاری وبینار این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند که با برگزاری وبینار فاصله را رعایت کرده و در عین حال ارتباطات خود را حفظ کنید.

با کمک نرم افزار وبینار می‌توانید یک کنفرانس برگزار کنید و از طریق فروش ویدیوهای آن چندین بار کسب درآمد کنید. برگزاری وبینار می‌تواند به اعتبار سازی برند و افزایش فروش منجر شود به همین دلیل تهیه یک نرم افزار مناسب و هزینه کردن برای برگزاری یک رویداد گزینه مناسبی است که می‌تواند به شما کمک کند رویداد خود را برگزار کنید.

 

چگونه یک سامانه مناسب برگزاری وبینار انتخاب کنید؟

برای انتخاب یک سامانه مناسب برگزاری وبینار اولین گامی که باید بردارید این است که ببینید چه تعداد شرکت کننده دارید، در وبینارهای کوچک با شرکت کنندگان محدود می‌توان از نرم افزارهای رایگان استفاده کرد. هرچه تعداد کاربران افزایش پیدا می‌کند به پهنای باند بیشتر و نرم افزار تخصصی‌تری نیاز پیدا می‌کنید. برای وبینارهای پولی معمولا باید از سامانه‌های تخصصی که هزینه‌ای را برای برگزاری وبینار دریافت می‌کنند استفاده کنید. این سامانه‌ها از امنیت بالاتری برخودار هستند و همچنین به کمک پشتیبانی‌ای که در اختیار شما و شرکت کنندگان قرار می‌دهند امکان برگزاری یک وبینار باکیفیت را فراهم می‌کنند.

برخی از شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها که امکان برقراری ارتباط تصویری بیش از دو نفر را فراهم آورده‌اند در برخی موارد برای برگزاری وبینار مورد استفاد قرار می‌گیرند اما اشکال کار اینجا است که برای برگزاری وبینار طراحی نشده‌اند و تمامی امکاناتی که مورد نیاز است را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند.

برای انتخاب یک سامانه خوب ابتدا تعداد شرکت کنندگان و بودجه‌ای که دارید را مشخص کنید و پس از آن سامانه‌های موجود که با شرایط شما مطابقت دارند را بررسی کنید.

به این ترتیب می‌توانید سامانه‌ای را انتخاب کنید که بهترین خدمات را با کمترین هزینه به شما ارائه می‌کند. حتما کیفیت سامانه را بررسی کنید و حداقل یک وبینار رایگان برگزار کنید تا اطمینان حاصل کنید توانایی ارائه خدمات با کیفیت مناسب به شما را داشته باشد.

فراموش نکنید یک سامانه مناسب برگزاری وبینار در کلیه مراحل برگزاری سمینار آنلاین در کنار شما خواهد بود و در صورت نیاز مشاوره‌های لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد.

استفاده از سامانه‌های داخلی این قابلیت را دارد که از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند و همچنین شما به شرکت ارائه دهنده خدمات دسترسی دارید و در صورت بروز هر گونه مشکل می‌توانید از خدمات پشتیبانی استفاده کنید.

 

آیا برگزاری وبینار رایگان کمکی به برند شما می‌کند؟

وبینارهای رایگان
وبینار رایگان معمولا با خود برندسازی و ارتباط بسیار بهتر با مخاطب هدف را برای‌تان به ارمغام می‌آورد.

برای برگزاری وبینار به شکل رایگان یا پولی باید عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار دهید. برای آموزش آنلاین یک مطلب برگزاری یک وبینار رایگان گزینه مناسبی نیست، چون مخاطب ممکن است تصور کند حرف تازه‌ای برای گفتن ندارید و در صورت شرکت در کنفرانس هم به اندازه کافی دقت نکند.

در مقابل برای معرفی یک کالا یا محصول برگزاری وبینار رایگان بهترین گزینه است، شما می‌توانید نحوه استفاده از آن محصول و مزایا و معایبی که دارد را در قالب یک کنفرانس آنلاین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه‌ای مطرح کنید. همچنین در پایان جلسه می‌توانید یک زمان آزاد در نظر بگیرد تا شرکت کنندگان جلسه سوالات خود را مطرح کنند به این ترتیب ضمن امکان افزایش فروش و دستیابی به سرنخ‌های جدید این امکان را فراهم آوردید تا مشتریان سوالات خود را مطرح کنند و نسبت به اینکه برای آن‌ها وقت می‌گذارید و برایشان ارزش قائل هستید اطمینان حاصل کنند.

سمینارهای پولی معمولا هزینه برگزاری بیشتری هم دارند و هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه برگزاری رویداد باید به این نکته هم توجه داشته باشید.

برگزاری یک وبینار رایگان در هر پلتفرمی به شما این امان را می‌دهد که کیفیت آن را مورد بررسی قرار دهید و ضمن آشنایی با شیوه استفاده از آن به نقاط ضعف و قوت آن آگاه شوید. تنها انتخاب یک نرم افزار باکیفیت کافی نیست نکات مختلفی در مورد شیوه ارائه هم وجود دارد که به افزایش استقبال کاربران و اثرگذاری هر چه بیشتر وبینار شما کمک می‌کند.

بسیاری از افراد با برگزاری وبینارهای رایگان موفق شده‌اند ضمن برند سازی شخصی، مخاطبان و جامعه هدف را با محصولات و خدمات خود آشنا کرده و فروش خود را چند برابر کنند.

 

برای موفقیت یک وبینار در کنار انتخاب نرم افزار مناسب چه کارهایی دیگری می‌توان انجام داد؟

در اینجا به برخی نکات که به برگزاری یک وبینار خوب کمک می‌کند اشاره می‌کنیم:

 • قبل از هر تصمیمی مخاطبان جامعه هدف را مشخص کنید. سعی کنید با تحقیق و مطالعه اطلاعات خوبی نسبت به آن‌ها پیدا کنید.
 • قبل از ارائه، تمام مراحل را مشخص کنید و به شکل یک سند مکتوب در آورید.
 • در یک کنفرانس آنلاین شیوه ارائه بسیار مهم است؛ روی زبان بدن خود کار کنید و سعی کنید از تمام قابلیت‌های صدای خود برای ارائه هرچه بهتر مطلب استفاده کنید.
 • یک محیط مناسب و آرام برای ارائه وبینار انتخاب کنید، تمامی عواملی که ممکن است باعث از بین رفتن تمرکز و حواس پرتی شما شود را حذف کنید.
 • پیش از ارائه نهایی، محتوای خود را تست کنید و با چند نفر کارشناس در مورد موضوعی که قصد ارائه آن را دارید مشورت کنید.
 • تا زمانیکه موضوع مناسبی پیدا نکردید برای برگزاری یک وبینار اقدام نکنید، برگزار نکردن وبینار خیلی بهتر از یک وبینار ضعیف است.
 • حتما وقتی را برای پرسش و پاسخ در نظر بگیرید و سعی کنید با معرفی راه‌های ارتباطی مختلف به شرکت کنندگان راه‌های ارتباط آنان با خودتان را هموار کنید.
 • برای بازاریابی دیجیتال سرمایه گذاری کنید و سعی کنید از تمام ظرفیت‌های موجود برای معرفی وبینارهای خود استفاده کنید.
 • از ارسال ایمیل و پیامک برای اطلاع رسانی در مورد سمینار آنلاین و تشکر از شرکت کنندگان استفاده کنید.
 • هدیه‌ای را در اختیار شرکت کنندگان وبینار قرار دهید، این هدیه می‌تواند یک فایل آموزشی یا هر محصول و خدمتی مرتبط با وبینار و خدماتی که شما ارائه می‌کنید باشد.

Webinar حرفه‌ای چه مشخصاتی دارد؟

یک وبینار حرفه‌ای در یک پلتفرم اختصاصی و با کیفیت ارائه می‌شود و مشکلات فنی آن به حدی نیست که شرکت کنندگان را اذیت کند و کمک می‌کند به خوبی از مباحث سمینار سر در بیاورید.

برگزار کننده برای جذب حداکثر ترافیک برنامه مشخصی دارد و تلاش می‌کند تعداد شرکت کنندگان به یک سطح استاندارد و قابل قبولی برسد.

وبیناری که شرکت کننده آن کم است  و افراد رغبتی به شرکت در آن ندارند، قطعا حرفه‌ای نیست و برگزار کننده باید مشکلات موجود بر سر راه موفقیت جلسه آنلاین را آسیب شناسی کند.

حتی اگر وبینار به صورت رایگان هم برگزار می‌شود، برای ثبت نام و شرکت در وبینار باید راهکارهایی در نظر گرفته شود تا ضمن کسب اطلاعات شرکت کنندگان زمینه برگزاری حرفه‌ای رویداد فراهم شود.

محتوایی که در وبینار ارائه داده می‌شود باید کاملا با ذهنیت مخاطب مطابقت داشته باشد و حتی چیزی فراتر از انتظار او را مثل یک مهمان ویژه یا اطلاعات ارزشمندی که در شرح وبینار ذکر نشده در اختیار او قرار دهد تا در انتهای برگزاری جلسه احساس رضایت و شگفتی داشته باشد.

یکی از نقاط قوت برگزاری وبینار قابلیت اشتراک شرکت کنندگان در بحث و ایجاد یک محیط تعاملی است، یک وبینار حرفه‌ای از این قابلیت موجود نهایت استفاده را می‌کند و تلاش می‌کند در مورد محصول و خدمات ارائه شده اطلاعاتی را کسب کند که پیش از برگزاری رویداد از آن اطلاعی نداشته است.

وبینار یک ابزار مناسب برای تبلیغات و بازاریابی غیر مستقیم است اما شرکت کننده نباید حس کند در یک پیام تبلیغاتی اجباری گرفتار شده است. پیگیری و استفاده از اطلاعاتی که از شرکت کنندگان به دست آمده یک گام اساسی برای برگزار کنندگان حرفه‌ای یک وبینار است که پس از برگزاری وبینار آغاز شده و تا حصول نتیجه لازم ادامه پیدا می‌کند.

 

ویدومیت چه امکاناتی در اختیار برگزار کنندگان وبینار می‌گذارد؟

ویدومیت تمام امکاناتی که برای برگزاری یک وبینار حرفه‌ای لازم دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد این سامانه تخصصی برگزاری سمینارهای آنلاین امکاناتی را برای ارسال ایمیل و پیامک به شرکت کنندگان در اختیار شما قرار می‌دهد و کارشناسان ما در تمامی مراحل برگزاری وبینار در کنار شما هستند تا بتوانید رویداد خود را به بهترین وجه در اختیار بیشترین تعداد مخاطب ممکن قرار دهید.

برای برگزاری وبینار در ویدومیت هیچ محدودیتی وجود ندارد و زیرساخت‌های فراهم شده در این سامانه به نحوی است که شما هر تعداد شرکت کننده که داشته باشید را پشتیبانی می‌کند.

امکان برگزاری وبینار پولی و دریافت وجه وبینار به صورت آنلاین برای شما فراهم آمده تا بتوانید با یک برنامه ریزی دقیق و مدون از برگزاری وبینارهای خود یک منع کسب درآمد ثابت به دست آورید.

ویدومیت یک صفحه فرود اختصاصی برای وبینار به همراه URL  اختصاصی برای  شما طراحی می‌کند تا به راحتی بتوانید رویداد خود را برگزار کنید و صفحه رویداد در نتایج جستجوی گوگل رتبه مناسبی پیدا کند.

به این ترتیب هر آنچه که برای برگزاری یک رویداد آنلاین نیاز دارید در ویدومیت در اختیار شما قرار گرفته تا شما به راحتی بتوانید روی محتوایی که ارائه می‌کنید تمرکز کنید و به هیچ ابزار دیگری نیاز نداشته باشید.

اگر تا این لحظه وبینار خود را در سامانه‌های دیگر برگزار می‌کرده‌اید یا برای اولین بار تصمیم گرفته‌اید یک کنفرانس آنلاین برگزار کنید در ویدومیت ثبت نام کنید و از امکانات تخصصی آن در حوزه برگزاری وبینار استفاده کنید. ما به خدمات خود اطمینان داریم و می‌دانیم به انتخاب اول شما تبدیل خواهیم شد.


از این مطلب خوشتان آمد؟ به آن چه امتیازی می‌دهید؟ 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (کسی هنوز رای نداده!)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.