ویدومیت
ویدومیت پلتفرمی برای ارتباط ویدویی آسان است. شما با ویدومیت می‌توانید به راحتی وبینار، دوره‌های آنلاین و وب کنفرانس برگزار کنید.

بهترین پلتفرم های آموزش آنلاین ایرانی و خارجی

بهترین پلتفرم های آموزش آنلاین

0

آموزش آنلاین فرصت یادگیری برابر برای همه افراد، چه در دورترین نقاط  و چه پیشرفته‌ترین مناطق را به صورت یکسان فراهم می‌آورد و دسترسی به بهترین مدرسان به کمک آن امکان پذیر می‌شود. با توجه به افزایش طرفداران این نوع از آموزش طی سال‌های اخیر چندین پلتفرم‌ آموزش آنلاین برای این کار طراحی و معرفی شده است. در این مطلب ویدومیت به معرفی بهترین پلتفرم‌های آموزشی موجود در ایران و جهان می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم ملاک‌هایی برای شناسایی یک پلتفرم خوب را به شما معرفی کنیم تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

چند نوع پلتفرم آموزشی وجود دارد و کدامیک را می‌توان به صورت آنلاین استفاده کرد؟

در حال حاضر ۳ نوع پلتفرم برای آموزش از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرد که در اینجا هرکدام را به تفکیک معرفی می‌کنیم.

 

آموزش از طریق نرم افزار و اپلیکیشن

نرم افزارها و اپلیکیشن‌های تخصصی هستند که به کمک آن به راحتی می‌توان آموزش‌ها را در اختیار علاقه‌مندان قرار داد. نرم افزارها یا اپلیکیشن روی تلفن همراه و کامپیوتر نصب می‌شود و کاربر اصلی می‌تواند به عنوان یک مدرس مطالب مورد نظر را تدریس کند و کاربرانی هم تحت عنوان یادگیرنده محتواهای آموزشی را مشاهده می‌کنند.

این آموزش‌ها پس از نصب نرم افزار به راحتی در دسترس کاربران قرار می‌گیرند اما خالی از ایراد هم نیستن، از یک سو باید شیوه نصب و استفاده از آن را یاد بگیرید و از سوی دیگر هر کدام از این برنامه‌ها، حجم زیادی فضا اشغال می‌کنند که نگهداری آن را دشوار می‌کند. این شیوه آموزش قابلیت اجرا روی بستر اینترنت را دارد.

 

آموزش از طریق مرورگر

آموزش‌هایی که از این طریق ارائه می‌شوند نیازی به نصب یا خریداری نرم افزار خاصی ندارند و از طریق بروزر کامپیوتر هم در دسترس قرار می‌گیرند. آموزش بر بستر اینترنت ارائه می‌شود و از طریق وب‌سایت‌های مختلف در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

کاربر بر مبنای مجوزی که دریافت می‌کند می‌تواند محتوای آموزشی را چندین‌بار مشاهده کند و به تحلیل آن بپردازد.

 

آموزش ویدیویی

این آموزش را می‌توان در قالب برنامه‌های مختلف تلویزیونی، سی‌دی‌های آموزشی یا در قالب انواع فایل در اختیار مخاطب قرار داد. اگر قصد دانلود این محتواهای آموزشی را داشته باشید باید یک بستر اینترنت مناسب و پرسرعت را بکار ببرید که هزینه آن هم چندان کم نیست.

به نظر می‌رسد عملی‌ترین راهکار که هزینه مقرون به صرفه‌ای دارد و استفاده از آن به دانش و تکنولوژی ویژه‌ای هم نیاز ندارد، پلتفرم‌های مبتنی بر وب یا همان «آموزش از طریق مرورگر» است. برای استفاده از این پلتفرم‌ها تنها کافی است به سایت‌های معتبر موجود مراجعه کنید و محتوای آموزشی خود را به صورت پولی یا رایگان با مخاطب به اشتراک بگذارید.

 

بهترین پلتفرم آموزش آنلاین خارجی کدام است؟

در حال حاضر وب‌سایت‌های بسیار خوبی در سراسر جهان مشغول فعالیت هستند و آموزش آنلاین را با بهترین کیفیت در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در اینجا ۵ Platform  که در امر آموزش بیشترین شهرت و کیفیت را دارند به شما معرفی می‌کنیم. اغلب این سایت‌ها روی تلفن همراه هوشمند هم به‌راحتی در دسترس هستند و گاهی هم اپلیکیشن اختصاصی برای دوره‌های خود طراحی کرده‌اند.

سامانه‌هایی که آورده شده در زمینه آموزش بسیار مشهور هستند در کنار آن‌ها انواع نرم افزارهایی مثل ادوبی کانکت هم در بازار وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر علاقه دارید بیشتر در مورد ادوبی کانکت بدانید توصیه می‌کنیم مطلب ادوبی کانکت چیست را هم مطالعه کنید.

 

۱. Udemy

سایت یودمی یکی از مشهورترین پلتفرم‌های آموزشی جهان است که محتواهای آموزشی متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر اغراق نکنیم هر چیزی که قصد یاد گرفتن آن را داشته باشید از یوگا تا دوره‌های پیچیده دیجیتال مارکتینگ در این پلتفرم یافت می‌شود.

مدرسان به کمک ابزارهایی که در داشبورد این سایت قرار گرفته، دوره‌های خود را به صورت پولی یا رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند و شرکت کنندگان هم بدون نیاز به نصب نرم افزار خاصی به کمک سایت در دوره‌ها شرکت کرده و حتی می‌توانند سوال‌های خود را از اساتید بپرسند.

هر استاد یک پروفایل اختصاصی در اختیار دارد که در آن می‌تواند ضمن معرفی مختصر خود، راهکارهای ارتباطی با خودش را به شرکت کنندگان دوره‌ها معرفی کند.

دوره‌های آموزشی این سایت اغلب به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و در سراسر جهان شرکت کنندگان پرشوری در این دوره‌ها شرکت می‌کنند.

طی سال‌های اخیر این سایت متاسفانه به دلیل تحریم‌ها هر از چندگاهی به روی کاربران ایرانی مسدود شده است.

 

۲. Coursera

یکی دیگر از پلتفرم‌های مطرح آموزش آنلاین در جهان کورسرا است که بیشتر به تدریس دوره‌های آکادمیک می‌پردازد و هزاران دوره ارزشمند از طریق آن در دسترس کاربران قرار گرفته است.

این سایت با بهترین دانشگاه‌های جهان در ارتباط است و دوره‌های مدرسان آن را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این پلتفرم امکان ارتباط دوسویه بین دانشجو و استاد را به شکل ماهرانه‌ای فراهم آورده است. معمولا در دوره‌های این سایت بحث‌های تخصصی و جدی بسیاری بین استادان و دانشجویان جریان دارد. محتواهای آموزشی این سایت هم به زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین الملل ارائه می‌شود و شرکت کنندگان سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند.

 

۳. Edx

این سایت در کنار یودمی و کورسرا به عنوان یکی از مطرح‌ترین سایت‌های آموزش آنلاین جهان مشغول فعالیت است. این سامانه به صورت متن باز ارائه شده و به این ترتیب موسسات آموزشی سراسر جهان به راحتی می‌توانند در آن دوره‌های خود را برگزار کنند.

غیر انتفاعی بودن این سایت یکی از دلایل عمده بی‌توجهی آن به تحریم‌های سال‌های اخیر ایران است و دسترسی کاربران ایرانی را مسدود نکرده است.

تمام افرادیکه به خودآموزی علاقه دارند می‌توانند، انواع دوره‌های آموزشی و کسب‌وکار را در این سایت سپری کنند. دوره‌ها حرفه‌ای بوده و تا مقطع فوق لیسانس در دسترس هستند.

آموزش‌ها در قالب ویدئو، تصویر، متن و پرسش‌های بین درسی، ارائه می‌شوند. شما با یک سرچ ساده می‌توانید دوره دلخواه خود را پیدا کرده و در آن شرکت کنید.

این سایت اپلیکیشن موبایل هم دارد و حتی به صورت آفلاین هم می‌توانید دوره‌هایی که در آن ثبت نام کرده‌اید را به راحتی مشاهده کنید.

 

۴. Teachable

مدرسان در این سایت نسبت به یودمی استقال کمتری دارند اما قادر خواهند بود قیمت دوره را به صورت کاملا آزاد تعیین کنند و برای خود برندسازی شخصی داشته باشند. مربیان برای تدریس در این سایت و دسترسی به امکانات ارائه آن باید به صورت ماهانه هزینه‌ای را پرداخت کنند.

در این سامانه به راحتی می‌توانید شناخت بیشتری از شرکت کننده‌های دوره به دست آورید و برقراری ارتباط بین مدرس و شرکت کننده دوره‌ها ساده‌تر از سایر پلتفرم‌هایی است که تا اینجا به شما معرفی شد.

 

۵. WizIQ

این پلتفرم برای طرفداران پلتفرم آموزش آنلاین بسیار شناخته شده است و شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. امکاناتی مثل به اشتراک گذاری صفحه نمایش، در اختیار قرار گذاشتن صدا، تصویر و انواع دیگر فایل‌های آموزشی در این پلتفرم امکان پذیر است. برگزاری یک وبینار زنده در این پلتفرم می‌تواند بسیار جذاب باشد و تمام ابزارهای مورد نیاز در اختیار کاربران قرار داده شده است. اگر می‌خواهید در مورد وبینار اطلاعات بیشتری را به دست آورید پیشنهاد می‌کنیم مطلب وبینار چیست را مطالعه کنید.

این‌ها تنها بخشی از پلتفرم‌هایی است که در این زمینه در سراسر جهان مشغول فعالیت هستند، بسیاری از سامانه‌های تخصصی هم وجود دارد که تنها برای آموزش تخصصی در زمینه خاصی فعالیت دارند.

مشتاقان آموزش آنلاین با این سامانه‌ها آشنایی دارند و به صورت مستمر از محتواهای آن‌ها استفاده می‌کنند. فراموش نکنید قبل از استفاده از این سامانه‌ها لازم است طریقه صحیح استفاده از آن را یاد بگیرد. با شرکت در چند دوره ضمن آشنایی با پلتفرم می‌توانید برای بهتر برگزار کردن دوره‌های خود هم ایده بگیرید.

 

آیا استفاده از سامانه آموزش آنلاین خارجی برای مدرسان و دانش پژوهان ایرانی مناسب است؟

زبان اصلی اغلب این سایت‌ها انگلیسی است و برای کاربران بین المللی طراحی شده است، به همین دلیل اساتیدی یا دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط نیستند نمی‌توانند استفاده مطلوبی از آن بکنند.

از سوی دیگر دسترسی کاربران ایرانی به بسیاری از این سایت‌ها مسدود شده و عملا نمی‌توانند از امکانات آن استفاده کنند. با وجود مشکلات موجود باز هم بسیاری از ایرانی‌ها در دوره‌های تخصصی سایت‌های خارجی شرکت می‌کنند تا مهارت‌های خود را افزایش دهند. تعداد مدرسان ایرانی که از طریق این پلتفرم‌ها آموزش می‌دهند به دلیل مشکلات انتقال وجه به ایران بسیار محدود است.

مدرسان و دانشجویان ایرانی اغلب ترجیح می‌دهند از سامانه‌هایی که برای کاربرا ایرانی طراحی شده، زبان فارسی را پشتیبانی می‌کند و با سرعت اینترنت ایران سازگاری دارد را برای کار خود انتخاب کنند. خوشبختانه سامانه‌های خوبی در این زمینه در ایران راه اندازی شده اما اغلب آن‌ها در زمینه بازاریابی چندان موفق عمل نکرده‌اند و به دلیل نبود قانون کپی رایت در ایران با مشکلاتی دست به گریبان هستند.

به نظر می‌رسد برگزاری دوره آنلاین زنده و وبینار بهترین راهکاری است که می‌تواند در این زمینه به مدرسان کمک کند.

 

بهترین پلتفرم آموزش  ایرانی کدام‌ها هستند؟

در ایران طی سال‌های اخیر و با توجه به محدودیت‌هایی که برای استفاده از نرم افزارها و پلتفرم‌های خارجی وجود داشت سایت‌های تخصصی مختلفی برای برگزاری دوره‌های آنلاین شکل گرفتند، در اینجا به معرفی برخی از مطرح‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

۱. فرانش

فرانش یکی از قدیمی‌ترین پلتفرم‌های آموزش کشور است که دوره‌های ارائه شده به صورت ضبط شده و غیر زنده در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. استادان ویدئوهای آموزشی خود را در داشبورد سایت بارگزاری می‌کنند و پس از قیمت گذاری در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. امکان برقراری ارتباط با استاد و مطرح کردن سوالات، برای شرکت کننده‌ها در نظر گرفته شده و استاد می‌تواند یک دوره را چندین بار به فروش برساند. ارزش گذاری دوره بر عهده مدرس است و می‌تواند دوره‌های خود را به صورت رایگان و پولی برگزار کند. سهم استاد از دوره‌هایی که ارائه می‌کند ۷۰ درصد است.

 

۲. فرادرس

بیشتر دوره‌های ارائه شده در پلتفرم فرادرس رایگان است و تعداد معدود دوره‌های پولی هم با هزینه اندک درا ختیار کاربران قرار می‌گیرد. بیشتر دوره‌ها به صورت تخصصی آموزش را هدف قرار داده و سعی می‌کند شیوه صحیح و علمی آموزش دادن را یاد بدهد.

این سامانه چند سالی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در بین کاربران نتوانسته به شهرت زیادی دست پیدا کند.

 

۳. تخته سفید

در سامانه تخته سفید ویدئوهای آموزشی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. شما در این سامانه می‌توانید ویدئوهای آموزشی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و لینک آن را برای هر کسی که بخواهید ارسال کنید. این سرویس برای کاربر ایرانی طراحی شده و با اینترنت ایران سازگاری دارد. کاربران حق به اشتراک گذاشتن هیچ ویدئویی به غیر از محتوای آموزشی را ندارند.

این سامانه برای بحث بازاریابی و فروش دوره‌ها برنامه مدونی ندارد و بیشتر اهداف آموزشی و ایجاد فرصت‌های آموزشی برابر مد نظر آن بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.